نصب دستگاه های ردیاب خودرویی بسته به مدل آن متفاوت است.برای نصب دستگاه های ساده، نیاز کمی به دانش برق خودرو است و با استفاده از راهنمای فارسی ارسال شده به همراه دستگاه، به راحتی میتوانید اقدام به نصب دستگاه نمایید.

با توجه به اینکه ارسال اطلاعات به سرور از طریق سیمکارت انجام میشود،لذا انتخاب سیمکارت مناسب بسیار مهم است.
با توجه به منطقه ای که در آن حضور دارید و شرایطی که قرار است خودرو در آن قرار بگیرد میتوانید از سیمکارت ایرانسل یا همراه اول ویا رایتل استفاده نمایید. در صورتیکه تعداد خودروها زیاد باشد پیشنهاد میگردد از سیمکارتهای سازمانی استفاده نمایید که شرایط مربوط به آن را میتوانید در بخش مربوطه مطالعه نمایید.

برای شارژ سیمکارتهای اعتباری برای هر شرکتی که باشد بدون نیاز به دسترسی مستقیم به سیمکارت، باید به صورت شارژ برخط(Tonup)اقدام نمایید که روش های مختلفی وجود دارد:
۱.از طریق اینترنت بانک
۲.از طریق همراه بانک
۳.ازطریق دستگاه خودپرداز
۴.از طریق وبسایت همان شرکت سیمکارت
۵.از طریق دفاتر خدمات ارتباطی و اعلام شماره سیمکارت
۶.از طریق شرکتهای ارایه دهنده خرید شارژ سریع
۷. و…

یکی از نقاط قوت دستگاه ردیاب مصرف شارژ مناسب سیمکارت آن است.دستگاههای جایاب مصرف شارژ بسیار پایینی دارند که البته با توجه به تنظیمات دستگاه و نوع مصرف خودرو متفاوت است.
برای خودروهای شخصی عادی سالیانه ۵ تا ۱۰ هزار تومان میباشد.
برای خودروهای شرکتی،اداره جات ،خودروهای سنگین که دائما در حرکت هستند بین ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان در سال میباشد
البته این ارقام تقریبی است و بین سیمکارتهای دایمی و اعتباری و نوع شرکت متفاوت میباشد.

برای قطع برق خودرو توسط دستگاه در هنگام سرقت ویا هنگام پارک برای جلوگیری از روشن شدن خودرو به سه روش میتوان عمل کرد:
۱. از طریق کنترل پنل اینترنتی جایاب گلستان
۲. از طریق نرم افزار اندرویدی جایاب آفلاین
۳.از طریق ارسال پیامک مستقیم به دستگاه که کد آن در راهنمای همراه دستگاه موجود است.
لازم به ذکر است که دستگاه جایاب تنها در صورتیکه سرعت خودرو زیر ۲۰کیلومتر در ساعت باشد خودرو را خاموش میکند.اگر سرعت بالای ۲۰ کیلومتر باشد دستگاه منتظر میماند و به محض اینکه سرعت به زیر۲۰ کیلومتر رسید آنگاه خودرو را خاموش میکند.پس خطری برای خودرو و سرنشینان به وجود نخواهد آمد.

در محلهایی که آنتن دهی موبایل ضعیف یا صفر است ،دستگاه اطلاعات ارسالی از ماهواره را در حافظه خود ذخیره میکند که بسته به مدل دستگاه از ۲۴ساعت تا یک هفته میتواند این اطلاعات را ذخیره کند و به محض دریافت آنتندهی مناسب همه اطلاعات را به سرور ارسال میکند.

در صورتیکه اطلاعات مشاهده شده در پنل جایاب زمان فعلی را نشان ندهد یا دستگاه در نقطه کور است یا شارژ آن به اتمام رسیده است.
برای فهمیدن ،یک پیامک با متن google به دستگاه ارسال میکنیم اگر پیام دلیور شد دستگاه در نقطه کور نیست و فعال است و اگر دستگاه در پاسخ لینک مکان خودرو را ارسال کرد دستگاه شارژ دارد در غیر اینصورت دستگاه شارژ تمام کرده است.
دقت نمایید همه حروف پیامک با حرف کوچک انگلیسی باشد.

توجه نمایید در صورتیکه از آنتن دهی ،مطمئن هستید و پیامک دلیور نمیشود آنگاه دستگاه خاموش است و برای رفع علت، نیاز به بررسی فیزیکی دارد.

برای استفاده از پنل ردیابی شماره ۱ و۲ نیاز به نصب فلش پلیر متناسب با مرورگر شما میباشد.همچنین بهتر است از مرورگر موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید و سعی نمایید همیشه از آخرین نسخه نرم افزارها استفاده نمایید.